Πέμπτη 28 Νοεμβρίου 2013

Σημαντικό βήμα πρόκρισης για τον Ιστορικό!

νεα σμυρνη, νεοι οριζοντες, πανιωνιος
Αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα και από το +16 κατέληξε σε ένα αγχωτικό φινάλε τελικά ο Ιστορικός επικράτησε της Σπάρτακ Αγ. Πετρούπολης με 76-69 στο Ελληνικό για την 7η αγωνιστική του Eurocup και παρέμεινε σε τροχιά πρόκρισης.

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι ο Πανιώνιος που προηγήθηκε με 9-5 στο πρώτο τρίλεπτο και παρόλο που στη συνέχεια η Σπάρτακ 6-0 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (9-11), οι «κυανέρυθροι» εξακολούθησαν να έχουν το πάνω χέρι. Μάλιστα, το κλείσιμο του δεκαλέπτου τους βρήκε μετά από ένα σερί 13-0 να προηγούνται με νταμπλ σκορ(22-11).

Με τους ξένους του να τον… οδηγούν ο Πανιώνιος πάτησε «γκάζι» στη δεύτερη περίοδο και μετέτρεψε τον αγώνα σε «περίπατο». Εκτός από τα μισά του δεκαλέπτου που η Σπάρτακ κατάφερε να μειώσει στους 9(30-21) σε όλη την υπόλοιπη περίοδο οι «κυανέρυθροι» διατήρησαν τη διαφορά κοντά στο +13 ενώ «άγγιξαν» και το +16(37-21). Έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με διψήφια διαφορά και στο ημίχρονο(39-27).

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε αφού ο «περίπατος» έγινε ντέρμπι. Με τους γνώριμούς μας από τη θητεία τους στο ελληνικό πρωτάθλημα τους ΜακΓκραθ και Χόμαν η Σπάρτακ κάλυψε τη διαφορά μειώνοντας στους 4(42-38). Η χαλάρωση του Πανιωνίου στην τρίτη περίοδο συνεχίστηκε και έτσι το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 51-51.

Πλέον, η τελευταία περίοδος απέκτησε ξεχωριστό ενδιαφέρον καθώς αρχικά ο Πανιώνιος ξέφυγε ξανά με 7 πόντους με το 65-57 στα μισά όμως η Σπάρτακ δεν πτοήθηκε και παρέμεινε σε επαφή με το σκορ. Ωστόσο, χάρη στους Μίλμπουρν και ΜακΚόλουμ ο Πανιώνιος διατήρησε τα ηνία και μένοντας ψύχραιμος ως το τέλος έφτασε στη νίκη με το τελικό 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 39-27, 51-51, 76-69

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Αθανασούλας, Μίλμπουρν 14, Κάρτερ 11, ΜακΚόλουμ 24, Κυρίτσης, Σίμστακ 4, Ντούβνιακ 10, Σαλούστρος 9, Σκορδίλης 2, Λάνγκφορντ 2, Μισέλ, Σταμάτης.

Σπάρτακ Αγ. Πετρούπολης (Βέτρα): ΜακΓκραθ 16, Κόσεβ 8, Ιακοβένκο, Κορολέβ 3, Χόμαν 16, Πέρσιν, Τκατσένκο , Μπαρτ 26, Βόιτιουκ, Πόποβ.

*Πολύ λίγος ο κόσμος που βρέθηκε στο κλειστό του Ελληνικού, με την εικόνα στις εξέδρες να μην αρμόζει στην δυναμική του Πανιωνίου.

*Εκτός αποστολής έμεινε ο Καββαδάς, καθώς σύντομα αναμένεται να πωληθεί στον Ολυμπιακό!